Check for Trips

Antalya Çıkışlı Otel Transferi, Rehber ve Öğle Yemeği Dahil Perge, Aspendos, Side, Kurşunlu Şelâlesi Turu

Yurtiçi Turları, Antalya

Detaylar

Tur Süresi:
11,5 saat

Rehber:
Türkçe, İngilizce

Başlangıç Saati:
08:00

Geçerlilik Günleri:
Salı, Perşembe, Cuma

Minimum Kişi:
1


Genel Bakış

Perge, Aspendos, Side ve Kurşunlu Şelâlesi Turu ile Antalya'nın en önde gelen antik kentlerine ve en güzel doğa harikaları ile tanışmaya hazır mısınız?

Sizi Neler Bekliyor?

Turumuz siz değerli müşterilerimizi otelinizden alarak başlıyor. İlk olarak antik Yunan kenti Perge’yi ziyaret ediyoruz. Perge günümüz modern Antalya’sına yaklaşık olarak 15 kilometre uzaklıktadır. Helenistik dönemde Perge, Pamfilya’nın (Pamphylia) başkentiydi ve Aspendos, Side ve Silyon (Sillion)’la birlikte 4 büyük kentten biriydi. Antik Dünya’nın en güzel ve en zengin kentlerinden biri olan Perge en çok, güzel doğa tanrıçası Artemis’e adanmış olan tapınağı ile meşhurdur. Perge aynı zamanda ünlü Yunan matematikçi Apollonius’a da ev sahipliği yapmıştır. Bir Efsaneye göre, Perge biranın doğum yeri olarak bilinmektedir. Perge, Persler tarafından fethedildiği tarih olan milattan önce 546 yılına kadar, yaklaşık olarak 450 yıl boyunca Yunanlılar’ın kontrolü altındaydı. Fetihten yaklaşık 200 yıl sonra ise Büyük İskender Perge’ye girerek, Pers hükümdarlığını sona erdirdi. Bu tarihten, Roma İmparatorluğu’nun çöküşüne kadar, Perge Romalılar’ın himayesi altında kaldı. Perge’nin bu köklü tarihi geçmişi ve 3 farklı kültürün kombinasyonunu bünyesinde barındırması, bugüne ulaşan kalıntılarını gezerken, insanı kendine hayran bırakan bir keşif deneyimi sunuyor.

Perge’den ayrıldıktan sonra Side'ye devam ediyoruz. Antik Yunan kenti Side’nin olağanüstü doğal limanı, bu kenti Pamfilya’nın en önemli şehirlerinden biri haline getirmiştir. Side doğal limanı sayesinde, özellikle zeytinyağı ve köle ticaretinde öne çıkarak, en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Kentin bu özelliği bir çok istilacı için Side’yi hedef haline getirmiş Yunanlılar’dan sonra, milattan önce 333 yılında Büyük İskender’in ordusu tarafından alınana kadar, Persliler’in kanatları altında varlığını sürdürmüştür. 4. Yüzyılla birlikte Side felakete sürüklenmeye başlamıştır. Uzun yıllar dur durak bilmeden süren işgaller ve doğal afetlerin kent üzerindeki etkileri nedeniyle, kent 10. yüzyılda tamamen yok olmuştur. Side’nin tarih sahnesinden çekilirken bıraktığı kalıntılar Anadolu’daki en önemli tarihi eserler olarak değerlendirilmektedir.

Side'yi gezdikten sonra öğle yemeği için Belkis köyünde mola verip devamında Aspendos'a geçiyoruz. Aspendos Antalya’nın yaklaşık 40 kilometre doğusunda yer alıyor. Pamfilya’nın diğer büyük kentlerinden biri olan Aspendos, önemli bir ticaret yolunun üstüne kurulmuştur. Büyük İskender’in orduları uzun süre bu kenti ele geçirmek için uğraşmış ve sonunda milattan önce 333’te Aspendos’u fethetmiştir. Daha sonrasında milattan önce 190 yılından, Roma İmparatorluğu’nun çöküşüne kadar, kent Romalılar’ın himayesinde kalmıştır. Tiyatro, Marcus Aurelius hükümdarlığı döneminde milattan sonra 161-180 yılları arasında inşa edilmiştir ve dünyanın en iyi korunmuş antik tiyatrolarından biri olarak değerlendirilmektedir. Aspendos günümüzde son derece popüler turistik cazibe merkezi haline gelmiştir.

Turumuzun son hedefi Kurşunlu Şelâlesi. Bu doğa harikası yörenin en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. 18 metre yükseklikten yedi çeşit gölete dökülen şelâle yemyeşil iki kilometrelik bir vadinin içindedir. Çevre zengin faunası ile dikkat çeker. Kurşunlu Şelâlesi, bir çok Türk filminde mekân olarak kullanılmıştır. Alan 1986 yılında tabiat parkı olarak ziyarete açılmıştır. 

Tur saat 17.30'da Antalya'ya varışınız ve otelinize getirilmenizle noktalanıyor...

Nasıl Giderim?

Konaklama yaptığınız otelden transferiniz gerçekleştirilecektir.

Otel bilgileriniz ve buluşma saatini belirlemek için rezervasyon sonrası acenta yetkilimiz sizinle iletişime geçecektir.

Ödeme Yöntemi

Ödemenizi varışta hizmet sağlayıcıya yapabilirsiniz. Hizmet sağlayıcının ön ödeme talep etmesini gerektiren durumlarda hizmet sağlayıcı rezervasyon sonrası sizinle iletişime geçecektir.

Dahil Olanlar

  • Perge, Aspendos, Side, Kurşunlu Şelâlesi Turu
  • Antalya ve çevresi otelinizden/otelinize transfer hizmeti 
  • Profesyonel Rehber eşliğinde konforlu klimalı araçla servis
  • Öğle yemeği
  • Seyahat/Yolcu sigortası

Hariç Olanlar

  • Ören yeri giriş ücretleri 
  • Tüm içecekler
  • Kişisel harcamalar

İptal Koşulları

Rezervasyonunuzu 24 saat öncesine kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz. İptal talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Farklı bir iptal koşulu söz konusu ise hizmet sağlayıcı sizinle iletişime geçecektir.

Buluşma / Kalkış Noktası

Barbaros Mahallesi, Hesapçı Sk., 07100 Muratpaşa/Antalya, Türkiye

Ek Bilgiler

  • Lütfen rezervasyon onay belgenizin çıktısını yanınızda bulundurunuz.


0 Değerlendirme Görüşünü Paylaş

Geri dön
Kişi Başı 154,00

Tam olarak nerede?